Critics Choice Awards 2021 Winners Announced: Nomadland Scores Top Honors | IGN

The winners of the 26th annual Critics Choice Awards have been announced, with Nomadland and The Crown taking home numerous awards.

Nomadland won the top honor of the night in the film category, walking away with the Best Picture accolade, while filmmaker Chloe Zhao picked up trophies for Best Director and Best Adapted Screenplay. Ma Rainey’s Black Bottom also collected several awards, including one for Chadwick Boseman who posthumously won the Best Actor accolade.

On the TV side of proceedings, The Crown emerged as a frontrunner with four awards collected. The hit Netflix show was named Best Drama Series while Josh O’Connor took home the award for Best Actor in a Drama Series and Emma Corrin picked up the Best Actress trophy; Gillian Anderson was also acknowledged for her turn as Margaret Thatcher.

[widget path=”global/article/imagegallery” parameters=”albumSlug=2021-movies-preview&captions=true”]

The full list of winners for the Critics Choice Awards 2021 follows:

FILM

Best Picture

  • Da 5 Bloods
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Nomadland — WINNER
  • One Night in Miami
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best Director

  • Lee Isaac Chung, Minari
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman
  • David Fincher, Mank
  • Spike Lee, Da 5 Bloods
  • Regina King, One Night in Miami
  • Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao, Nomadland — WINNER

Best Actor

  • Ben Affleck, The Way Back
  • Riz Ahmed, Sound of Metal
  • Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom — WINNER
  • Tom Hanks, News of the World
  • Anthony Hopkins, The Father
  • Delroy Lindo, Da 5 Bloods
  • Gary Oldman, Mank
  • Steven Yeun, Minari

Best Actress

  • Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
  • Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Frances McDormand, Nomadland
  • Carey Mulligan, Promising Young Woman — WINNER
  • Zendaya, Malcolm & Marie

Best Supporting Actor

  • Chadwick Boseman, Da 5 Bloods
  • Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah — WINNER
  • Bill Murray, On the Rocks
  • Leslie Odom Jr., One Night in Miami
  • Paul Raci, Sound of Metal

Best Supporting Actress

  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm — WINNER
  • Ellen Burstyn, Pieces of a Woman
  • Glenn Close, Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman, The Father
  • Amanda Seyfried, Mank
  • Yuh-Jung Youn, Minari

Best Young Actor/Actress

  • Ryder Allen, Palmer
  • Ibrahima Gueye, The Life Ahead
  • Alan Kim, Minari — WINNER
  • Talia Ryder, Never Rarely Sometimes Always
  • Caoilinn Springall, The Midnight Sky
  • Helena Zengel, News of the World

Best Acting Ensemble

  • Da 5 Bloods
  • Judas and the Black Messiah
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Minari
  • One Night in Miami
  • The Trial of the Chicago 7 — WINNER

Best Original Screenplay

  • Mank
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Promising Young Woman — WINNER
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

  • The Father
  • First Cow
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • News of the World
  • Nomadland — WINNER
  • One Night in Miami

[ignvideo url=”https://www.ign.com/videos/2020/09/09/nomadland-official-trailer-1″%5D

Best Production Design

  • Emma
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank — WINNER
  • News of the World
  • The Personal History of David Copperfield
  • Tenet

Best Cinematography

  • Da 5 Bloods
  • First Cow
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Nomadland — WINNER
  • Tenet

Best Costume Design

  • Emma
  • Ma Rainey’s Black Bottom — WINNER
  • Mank
  • Mulan
  • The Personal History of David Copperfield
  • Promising Young Woman

Best Editing

  • The Father
  • Mank
  • Nomadland
  • Sound of Metal — WINNER
  • Tenet
  • The Trial of the Chicago 7 — WINNER

Best Hair and Makeup

  • Emma
  • Hillbilly Elegy
  • Ma Rainey’s Black Bottom — WINNER
  • Mank
  • Promising Young Woman
  • The United States vs. Billie Holiday

Best Visual Effects

  • Greyhound
  • The Invisible Man
  • Mank
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • Tenet — WINNER
  • Wonder Woman 1984

Best Score

  • The Midnight Sky
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Soul — WINNER
  • Tenet

Best Song

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, Husavik (My Home Town)
  • The Life Ahead, Io Si (Seen)
  • Judas and the Black Messiah, Fight for You
  • One Night in Miami, Speak Now — WINNER
  • The Outpost, Everybody Cries
  • The United States vs. Billie Holiday, Tigress & Tweed

Best Foreign Language Film

  • Another Round
  • Collective
  • La Llorona
  • The Life Ahead
  • Minari — WINNER
  • Two Of Us

Best Comedy

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Forty-Year-Old Version
  • The King of Staten Island
  • On the Rocks
  • Palm Springs — WINNER
  • The Prom

[widget path=”global/article/imagegallery” parameters=”albumSlug=igns-best-reviewed-movies-of-2020&captions=true”]

TELEVISION

Best Drama Series

  • Better Call Saul
  • The Crown — WINNER
  • The Good Fight
  • Lovecraft Country
  • The Mandalorian
  • Ozark
  • Perry Mason
  • This Is Us

Best Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman, Ozark
  • Sterling K. Brown, This Is Us
  • Jonathan Majors, Lovecraft Country
  • Josh O’Connor, The Crown — WINNER
  • Bob Odenkirk, Better Call Saul
  • Matthew Rhys, Perry Mason

Best Actress in a Drama Series

  • Christine Baranski, The Good Fight
  • Olivia Colman, The Crown
  • Emma Corrin, The Crown — WINNER
  • Claire Danes, Homeland
  • Laura Linney, Ozark
  • Jurnee Smollett, Lovecraft Country

Best Supporting Actor in a Drama Series

  • Jonathan Banks, Better Call Saul
  • Justin Hartley, This Is Us
  • John Lithgow, Perry Mason
  • Tobias Menzies, The Crown
  • Tom Pelphrey, Ozark
  • Michael K. Williams, Lovecraft Country — WINNER

Best Supporting Actress in a Drama Series

  • Gillian Anderson, The Crown — WINNER
  • Cynthia Erivo, The Outsider
  • Julia Garner, Ozark
  • Janet McTeer, Ozark
  • Wunmi Mosaku, Lovecraft Country
  • Rhea Seehorn, Better Call Saul

Best Comedy Series

  • Better Things
  • The Flight Attendant
  • Mom
  • Pen15
  • Ramy
  • Schitt’s Creek
  • Ted Lasso — WINNER
  • What We Do in the Shadows

Best Actor in a Comedy Series

  • Hank Azaria, Brockmire
  • Matt Berry, What We Do in the Shadows
  • Nicholas Hoult, The Great
  • Eugene Levy, Schitt’s Creek
  • Jason Sudeikis, Ted Lasso — WINNER
  • Ramy Youssef, Ramy

Best Actress in a Comedy Series

  • Pamela Adlon, Better Things
  • Christina Applegate, Dead to Me
  • Kaley Cuoco, The Flight Attendant
  • Natasia Demetriou, What We Do in the Shadows
  • Catherine O’Hara, Schitt’s Creek — WINNER
  • Issa Rae, Insecure

Best Supporting Actor in a Comedy Series

  • William Fichtner, Mom
  • Harvey Guillén, What We Do in the Shadows
  • Daniel Levy, Schitt’s Creek — WINNER
  • Alex Newell, Zoey’s Extraordinary Playlist
  • Mark Proksch, What We Do in the Shadows
  • Andrew Rannells, Black Monday

Best Supporting Actress in a Comedy Series

  • Lecy Goranson, The Conners
  • Rita Moreno, One Day at a Time
  • Annie Murphy, Schitt’s Creek
  • Ashley Park, Emily in Paris
  • Jaime Pressly, Mom
  • Hannah Waddingham, Ted Lasso — WINNER

[ignvideo url=”https://www.ign.com/videos/2020/11/04/netflixs-the-crown-explores-princess-diana-charles-bad-romance-in-season-4″%5D

Best Limited Series

  • I May Destroy You
  • Mrs. America
  • Normal People
  • The Plot Against America
  • The Queen’s Gambit — WINNER
  • Small Axe
  • The Undoing
  • Unorthodox

TV Movie

  • Bad Education
  • Between the World and Me
  • The Clark Sisters: First Ladies of Gospel
  • Hamilton — WINNER
  • Sylvie’s Love
  • What the Constitution Means to Me

Best Actor in a Limited Series or TV Movie

  • John Boyega, Small Axe — WINNER
  • Hugh Grant, The Undoing
  • Paul Mescal, Normal People
  • Chris Rock, Fargo
  • Mark Ruffalo, I Know This Much is True
  • Morgan Spector, The Plot Against America

Best Actress in a Limited Series or TV Movie

  • Cate Blanchett, Mrs. America
  • Michaela Coel, I May Destroy You
  • Daisy Edgar-Jones, Normal People
  • Shira Haas, Unorthodox
  • Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit — WINNER
  • Tessa Thompson, Sylvie’s Love

Best Supporting Actor in a Limited Series or TV Movie

  • Daveed Diggs, The Good Lord Bird
  • Joshua Caleb Johnson, The Good Lord Bird
  • Dylan McDermott, Hollywood
  • Donald Sutherland, The Undoing — WINNER
  • Glynn Turman, Fargo
  • John Turturro, The Plot Against America

Best Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie

  • Uzo Aduba, Mrs. America — WINNER
  • Betsy Brandt, Soulmates
  • Marielle Heller, The Queen’s Gambit
  • Margo Martindale, Mrs. America
  • Winona Ryder, The Plot Against America
  • Tracey Ullman, Mrs. America

Best Talk Show

  • Desus & Mero
  • Full Frontal with Samantha Bee
  • The Kelly Clarkson Show
  • Late Night with Seth Meyers — WINNER
  • The Late Show with Stephen Colbert
  • Red Table Talk

Best Comedy Special

  • Fortune Feimster, Sweet & Salty
  • Hannah Gadsby, Douglas
  • Jerry Seinfeld, 23 Hours to Kill — WINNER
  • Marc Maron, End Times Fun
  • Michelle Buteau, Welcome to Buteaupia — WINNER
  • Patton Oswalt, I Love Everything

Best Short Form Series

  • The Andy Cohen Diaries
  • Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler — WINNER
  • Mapleworth Murders
  • Nikki Fre$h
  • Reno 911!
  • Tooning Out the News

[widget path=”global/article/imagegallery” parameters=”albumSlug=netflix-spotlight-march-2021&captions=true”]

[poilib element=”accentDivider”]

Adele Ankers is a Freelance Entertainment Journalist. You can reach her on Twitter.
Read More

Leave a Reply